Haavikko-niminen mies

Saari, Mauno 


13,95 €   

Toimitusaika 1-2 vrk
POSTITUSKULUT SUOMEEN AINA 0 EUR

Lähikuva miehestä, joka kirjoitti kuin jumala ja eli kuin ihminen

”Nyt olen tyhjä, mieli on tyhjä. Kerro kaikki, varo sievistelyä.”

Akateemikko, kustantaja, liikemies ja runoilija Paavo Haavikko antoi kirjoitusohjeet Mauno Saarelle. Saari on noudattanut ohjetta. Jos kertomus on raaka, on se myös täynnä lämpöä ja kipuja, raivoa ja hellyyttä, ristiriitoja ja syvyyksiä luotaavaa ajattelua.

Teksti on saanut aineistonsa Paavo Haavikon ja Mauno Saaren yli 30-vuotisen ystävyyden aikana. Kuvattavana on mies, joka loi uuden kielen, nousi modernin runouden suureksi hahmoksi ja kansakunnan oraakkeliksi, auttoi pelastamaan Otavan ja Yhtyneet Kuvalehdet, eli läpi myrskyisiä rakkaussuhteita, vaipui masennukseen ja musertui lopulta puoli vuotta kestäneen sairaalavaiheen aikana.

”Olipa hyvä elämä! Kaiken otti minkä antoi, yhden asian kerrallaan”, Haavikko sanoi hyvästellessään, itseään väljästi siteeraten.

Takaisin Kerro kaverille

Kerro kaverille tästä kirjasta


Kaverin nimi:

Kaverin sähköpostiosoite:

Viesti kaverille:

Kirjan nimi:Haavikko-niminen mies
Kirjailija:Saari, Mauno
Linkki:http://www.pokkarit.fi/kirjat/tieto/Haavikko-niminen-mies

Oma nimi:

Oma sähköpostiosoite:

 

Kategoria
Tieto

ISBN
978-951-1-24569-8

Ilmestymisaika
08/2010


Saatat olla kiinnostunut myös näistä kirjoista:


Kerralla valmista

Kerralla valmista

Allen, David 

13,00 €
» Lue lisää

Kotini on linnani

Kotini on linnani

Vainio, Anneli 

12,00 €
» Lue lisää