Pojallani on seksielämä ja minä luen äidille Punahilkkaa
Dorrestein, Renate| 11,50 € |
Toimitusaika 1-2 vrk
POSTITUSKULUT SUOMEEN AINA 0 EUR
Elämäntyöstään palkittu Renate Dorrestein (s. 1954 Amsterdamissa) on Hollannin suuria kirjailijanimiä. Hän käsittelee kodin seinien sisällä tapahtuvia tragedioita liioittelun ja mustan huumorin voimin.
KIRJA KUIN HYVÄ VITSI: NIIN TOSI, ETTÄ VETÄÄ VAKAVAKSI
Heleen on taitava monessa asiassa, mutta tätä tilannetta hän ei hallitse: paniikkiin joutunut, hehkuvine meikkeineen ja leopardikuvioisine vaatteineen sijaamattomalta vuoteelta näyttävä 80-vuotias äiti pitäisi saada ulos sairaalan vessasta, kun tämä potkii ovia ja ihmisiä, ei ymmärrä puhetta eikä tiedä mihin on joutunut.
Heleen on 50-vuotias kahden teini-ikäisen lapsen äiti, perheyrityksen työmyyrä ja nainen kuumilla aalloilla. Lisäksi hänen äitinsä saa aivoinfarktin. ”Kolmas elämänvaihe” on ilmoittanut alkaneensa.
Sen sijaan, että Heleen toisi äitinsä perheen vaivoiksi, hän juoksee kainalot hiessä kodin, työpaikan ja sairaalan väliä etsien sopivaa hoitokotia ja yrittäen muistaa tehdä jotain kuivuville genitaaleilleen. Tämän vitsin on syytä olla hyvä.
| Takaisin | Kerro kaverille |
Kategoria
Romaanit
ISBN
978-951-03-7213-5
Ilmestymisaika
2011



