Pitkän päivän ilta
Ishiguro, Kazuo| 11,50 € |
Toimitusaika 1-2 vrk
POSTITUSKULUT SUOMEEN AINA 0 EUR
KELTAINEN KIRJASTO - KELTAINEN POKKARI - KLASSIKKO
Ikääntyvä hovimestari Stevens muistelee lomamatkallaan 1956 pitkää ja kunniakasta uraansa lordi Darlingtonin palveluksessa, parikymmenpäisen palvelusjoukon johtajana. Nyt kun Darlington Hallia isännöi amerikkalainen liikemies, mikään ei ole entisellään. Ennen muuta Stevensiä askarruttaa ystävyys kartanon entiseen taloudenhoitajaan, neiti Kentoniin, jota hän aikoo käydä katsomassa.
Stevensin muistoista rakentuu tarkka ja liikuttava kuvaus sotienvälisestä Englannista ja yläluokan elämästä hovimestarin silmin.
Mutta millaista on elää arvokkuuden ja velvollisuudentunnon ruumillistumana muuttuneessa maailmassa, demokratisoituneessa Englannissa? Pitkän päivän ilta on surumielinen ja leikkisä, se on haikea rakkaustarina ja kuvaus ihanteiden romahtamisesta.
”Pitkän päivän ilta on hallitun ja yhtenäisen tyylin, hienostuneiden sävyjen ja keskittämisen taidetta.”
Arto Virtanen, Kaleva
| Takaisin | Kerro kaverille |
Kategoria
Romaanit
ISBN
978-951-31-4848-5
Ilmestymisaika
2009



