Mistä on mustat tytöt tehty?

Järvelä, Jari 


9,00 €    Ei tilattavissa

Katariina Hämäläinen, joka paremmin tunnetaan nimellä Rööri Hämähäkki, on ollut musta lähes syntyjään. Hän on nuohoojan tytär ja nuoresta iästään huolimatta jo pitkän linjan nuohooja itsekin, sillä Rööri on poikkeuksellisen notkea, jopa niin taipuisa, että kertoo tarinaansa, 18-vuotisen elämäntaipaleensa huippuhetkiä, Clashin poikien tapaamista, karseaa rikosjuttua ja Oskun tapaamista, leivinuunista käsin. Sinne ei joka tyttö mahtuisi, mutta ei hän sinne ole ihan vapaaehtoisesti laskostunut. Ei, sinne hänet on tuupannut Herra Murhaaja, joka tappoi äidin ja pian myös hänet.

Mistä on mustat tytöt tehty? on intensiivinen mustan huumorin, noen ja peltikattohorisontin valtaama kertomus nuohoojayhteisöstä Helsingissä 1960-1980-luvuilla. Sen keskiössä ja kertojana on nuori tyttö, joka on kasvanut isänsä ja useiden äitien sekä nokea kammoavan sisaren erikoisessa symbioosissa. Röörin elämä näyttäytyy Helsingin kattojen ja ullakoiden kautta, niissä tapahtuvat hänen elämänsä mullistavimmat käänteet, niillä hän saa myös alkunsa.

Jari Järvelä on kirjoittanut jälleen omintakeisen ja intensiivisen kertomuksen, josta piirtyy esiin nuoren naisen koskettava selviytymistarina.

Takaisin Kerro kaverille Ei tilattavissa

Kerro kaverille tästä kirjasta


Kaverin nimi:

Kaverin sähköpostiosoite:

Viesti kaverille:

Kirjan nimi:Mistä on mustat tytöt tehty?
Kirjailija:Järvelä, Jari
Linkki:http://www.pokkarit.fi/kirjat/romaanit/Mistae-on-mustat-tytoet-tehty

Oma nimi:

Oma sähköpostiosoite:

 

Kategoria
Romaanit

ISBN
978-951-31-5680-0

Ilmestymisaika
09/2010


Saatat olla kiinnostunut myös näistä kirjoista:


Romeo ja Julia

Romeo ja Julia

Järvelä, Jari 

9,00 €
» Lue lisää
 

Helene

Helene

Liehu, Rakel 

13,95 €
» Lue lisää

Humiseva harju

Humiseva harju

Brontë, Emily 

11,50 €
» Lue lisää

Totta

Totta

Pulkkinen, Riikka 

11,50 €
» Lue lisää